مهمترین عادات غذایی که کودکان در دوران مهد کودک باید آموزش ببینند

آیا کودکی در سن مهدکودک یا پیش دبستانی دارید؟ آیا نگران تغذیه او در این دوران هستید؟ شما قبل از ثبت نام فرزندتان مهد کودک خوب در شهر خود می بایست عادات غذایی فرزند خود را به درستی شکل دهید. البته آموزش این عادات غذایی سالم از مهمترین وظایف یک مهدکودک خوب است. پس بخاطر داشته باشیدذ بهترین مهد کودک در شهر شما آموزش‌های علمی و مهارتی باید برنامه ویژه‌ای برای ایجاد این عادات‌های غذایی در فرزندان داشته باشند. ما در این مقاله مهمترین عادات غذایی که باید به کودکان ۳ تا ۵ سال آموزش داده شود را برای شما توضیح می دهیم.

مواد غذایی ضروری را وارد عادات غذایی کودک کنید:

طیف وسیعی از غذاهای سالم را به کودک خود پیشنهاد دهید. هنگامی‌که کودکان غذاهای متنوعی می‌خورند ، به صورت متعادلی ویتامین های مورد نیاز برای رشد را دریافت می‌کنند. سبزیجات و میوه های تازه ، لبنیات کم چرب (شیر ، ماست ، پنیر) یا جایگزین های آن، پروتئین های بدون چربی (لوبیا ، مرغ ، بوقلمون ، ماهی ، تخم مرغ) و غلات سبوس دار و نان  از دیگر مواد لازم و ضروری برای رشد کودکان در دوران مهد کودک و پیش دبستانی است.

کودکان را برای غذا خوردن تحت فشار قرار ندهید:

از کودکان انتظار نداشته باشید که تمام حجم غذای خود را کاملا بخورد. وعده های غذایی را به اندازه  مناسب سرو کنید ، اما انتظار نداشته باشید که فرزند شما همیشه همه چیزهایی را که در بشقاب او گذاشته اید تمام و کمال بخورد.. حتی بهتر است ، به فرزندان خود اجازه دهید تا بخش مورد علاقه غذا را برای خود انتخاب کنند. باور کنید اشکالی ندارد اگر بچه ها تمام محتویات بشقاب های خود را نخورند. والدین می توانند فرزندان خود را تشویق کنند تا غذاهای جدید را امتحان کنند ، اما نباید آنها را تحت فشار قرار دهند. اگر همه والدین این عادت غذایی را به فرزند خود آموزش دهند کودکانشان این عادات را در مهد کودک به دیگر بچه ها منتقل خواهد کرد.

فضای مناسب برای صرف غذا کودک آماده کنید:

زمان مشخصی از روز را برای خوردن صبحانه و ناهار و شام با کودک و به صورت خانوادگی انتخاب کنید و سعی کنید همیشه از این برنامه پیروی کنید. کودکانی که در طول روز و بدون برنامه غذا می خورند، ممکن است هنگام وعده های اصلی غذایی که عموما غذاهایی سالم‌تر هستند، گرسنه نباشند. .وقتی زمان وعده غذایی یا میان وعده فرا می‌رسد، تلویزیون را خاموش کنید و در کنار هم غذا بخورید. این رفتار محیط آرامی را برای خوب غذا خوردن کودک فراهم می کند.

مواد غذایی سالم و ناسالم برای کودک

مصرف مواد غذایی مثل فست فود‌ها و نوشیدنی‌های قندی غیرطبیعی را محدود کنید. نوشیدنی های قندی مثل نوشابه ، نوشیدنی‌های آب میوه‌ای، لیموناد و … نوشیدنی هایی ناسالم‌اند. مصرف نوشیدنی های قندی به صورت افراطی می توانند منجر به فزایش وزن ناسالم کودکان شوند. بنابراین این مواد ناسالم را در میان وعده های فرزندتان در مهد کودک قرار ندهید.

در  مقابل آب و شیر بهترین نوشیدنی‌ها برای خردسالان هستند. شیر مواد لازم مثل کلسیم و ویتامین D را برای ساختن استخوان‌های محکم فراهم می کند. خوردن بستنی یک بار در هر چند روز می تواند مفید باشد ، اما نباید به عادتی روزانه تبدیل شود. میوه ها همیشه بر آب میوه ارجحیت دارند زیرا آب میوه ها منبع غلیظ قند و فیبر کم‌اند. اگر می‌خواهید تغذیه برای خوردن در مهدکودک به فرزند خود بدهید نوشیدنی  از میوه طبیعی درست کرده و ترجیحا آن را با میان وعده سالم مثل ساندویچ خانگی سالم سرو کنید.

تلویزیون را خاموش کنید:

تبلیغات تلویزیونی می‌تواند یک مشکل بزرگ برای تغذیه خوب فرزند شما باشد. کودکان چهار و پنج ساله به راحتی تحت تأثیر تبلیغات غذاهای ناسالم مانند تنقلات شیرین ، فست فود و شیرینی ها قرار می‌گیرند از طرفی ممکن است باعث حواس پرتی کودک شود. پس بهتر است هنگام صرف غذا تلویزیون را خاموش کنید. از مربیان مهد کودک نیز بخواهید این عادات صحیح را به همه نوآموزان مهد کودک آموزش دهند.

آداب غذا خوردن را به فرزند خود آموزش دهید:

آداب غذا خوردن را به او بیاموزید:آداب غذا خوردن یکی از مواردی است که در مهد کودک خوب آموزش داده می شود. شما نیز می توانید این آداب را به فرزند خود آموزش دهید. در سن چهار سالگی ، کودک قادر خواهد بود چنگال را مانند یک بزرگسال در دستان خود نگه دارد و استفاده از چاقو را هنگام صبحانه شروع کند.  شما باید آداب غذا خوردن مانند صحبت نکردن با دهان پر، استفاده از دستمال را به او بیاموزید. در حالی که توضیح این قوانین ضروری است ، آموزش آن بصورت عملی بسیار مهمتر است. فرزند شما همیشه دقت می کند تا ببیند که بقیه اعضای خانواده چگونه رفتار می کنند تا از آن ها تقلید کند . اگر عادت خانوادگی برای غذا خوردن با هم دارید ، آموزش این آداب راحت تر خواهد بود.  

چنانچه به دنبال یک مهد کودک خوب در کرج هستید، مهد کودک و پیش دبستانی علوی کرج می توانید به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری ثبت نام کنید. برای اطلاعات بیشتر نیز می توانید با ما تماس بگیرید.

دیدگاه خود را بنویسید

مطالب مرتبط

چرا باید فرزندمان را در یک مهد کودک خوب در کرج ثبت نام کنیم؟

چرا باید فرزندمان را در یک مهد کودک خوب ثبت نام کنیم؟

آیا به دنبال بهترین مهد کودک در کرج هستید؟  آیا هنوز در فرستادن کودک دلبند خود به مهدکودکی در کرج شک دارید؟ پس لطفا لحظاتی...

ادامه مطلب

لیست مهدکودک های کرج

لیست مهدکودک های کرج

یکی از دغدغه های والدین برای پیدا کردن یک مهد کودک خوب در اطراف محل زندگی خود است. ما در اینجا لیست بهترین مهد کودک...

ادامه مطلب

پدران دختر دار بخوانید !

آیا عکس العمل پدر نسبت به فرزند دختر یا پسرش متفاوت است؟ این مسئله در بین همه مردان یکسان نیست و در درجه اول به...

ادامه مطلب